جاسوسی از کامپیوترهای منفک از اینترنت/ فایروال‌های جاسوس از سیسکو تا هوواوی

آژانس امنیت ملی آمریکا از ابزاری جاسوسی استفاده می‌کند که به آن اجازه می‌دهد بدون اتصال این کامپیوترها به اینترنت نیز از آنها جاسوسی کند.

به گزارش "الف" از نیویورک تایمز و اشپیگل، این تکنولوژی که از ۲۰۰۸ توسط ان اس ای به کار برده شده و در حداقل بیش از ۱۰۰ هزار کامپیوتر نصب شده است، برای انتقال داده از کانال‌های فرکانس‌های رادیویی مخفی استفاده می‌کند.

داده‌های رادیویی فوق از طریق قطعات کوچکی که بر روی بورد کامپیوترها نصب شده است و یا قابلیت نصب سخت افزاری بر روی یو اس بی را نیز دارند منتقل می‌شوند.

سخت افزارهای کوچک فوق که بر روی مادربوردهای کامپیوترها قرار داده می‌شوند داده‌های کامپیوتر را به داده‌های رادیویی تبدیل کرده و آنها را به ایستگاه‌های کاری که می‌تواند مایل‌ها دورتر از هدف قرار دارد منتقل کند. این ایستگاه‌ها نیز داده‌ها را به مقر سازمان امنیت ملی امریکا منتقل می‌کند.

استفاده از فرکانس‌های رادیویی برای انتقال داده یکی از بزرگترین چالش‌های تکنولوژیک ان اس ای در مقابل اهدافی بوده است که کامپیوترهای خود را از اینترنت منفک می‌کنند. قطعات سخت افزاری مذکور معمولا توسط تولیدکنندگان قطعات سخت‌ افزاری یا یک جاسوس بر روی دستگاه‌ها نصب می‌شود.

عملیات مذکور از جانب آژانس امنیت ملی امریکا "دفاع فعال" نام گرفته است. گزارش شده نمونه‌هایی از این عملیات در تابستان ۲۰۱۲ علیه ایران به کار برده شده است. به نوشته نیویورک تایمز، ظاهرا چینی‌ها نیز به این فناوری دست یافته‌اند و در برخی موارد علیه اهداف امریکایی به کار برده‌اند.

اشپیگل همچنین گزارش داده است که آژانس امنیت ملی امریکا همانگونه که با تولیدکنندگان کامپیوترهای خانگی و شرکتی مانند دل همکاری دارد، تقریبا با تمام شرکت‌های تولیدکننده فایروال‌های سخت افزاری و نرم افزاری جهانی از سیسکو تا هوواوی قرارداد داشته یا در آنها نفوذ کرده است. به این ترتیب، قراردادن فایروال‌های شرکت‌های معتبر جهانی بر سر راه تبادلات شبکه نیز دردی از این مشکل درمان نمی‌کند.

پیش از این فاش شده بود که علاوه بر راه حل‌های سخت افزاری، ان اس ای از نرم افزارهای جاسوسی و تروجان نیز برای نفوذ در کامپیوترها استفاده می‌کند. یکی از این نرم افزارهای جاسوسی، اکس کی اسکور نام دارد که به طور گسترده در سیستم‌های عامل کاربران نصب شده و اطلاعات آنها را به امریکا منتقل می کند.

  • ارسال شده در ۱۳۹۳/۳/۱ - ۱۰:۲۵