مقدمه

مستند حاضر راهنمای کاربری روترهای امن ژرف پویان می‌باشد. این روترها از پروتکل‌های مسیریابی داینامیک RIP و OSPF و BGP پشتیبانی می‌کنند. در راستای ایمن‌سازی این روتر، قابلیت لیست دسترسی یا Access-list کاملی برای استفاده در جریان مسیریابی‌ها و کنترل تبادلات سیستم روتر، روی سیستم پیاده‌سازی شده است. همچنین پیاده‌سازی‌های سرویس IDPS برای تشخیص و جلوگیری از تهاجم، سرویس QoS برای مدیریت پهنای باند و طبقه بندی تبادلات و سیاست‌گذاری روی داده‌ها، و سرویس VPN برای برقراری تونل امن روی این سیستم به نحو مطلوبی تامین شده است.

این مستند به آموزش اصول پیکربندی روتر ژرف و نحوه نگهداری از آن می‌پردازد. دراین سند، عموما توضیحات کامل دستورات و در موارد لازم، توضیحات کلی مفاهیم پیش فرض آورده شده است. در مواردی که نیاز به شرح بیشتر وجود داشته، مثالی گویا بعد از توضیحات آورده شده است. البته فرض بر این است که خواننده از قبل با پروتکل‌های اینترنت و مفهوم شبکه بندی TCP/IP آشنایی داشته باشد. اگر قبلا از محصولات روتر ژرف و یا سیسکو استفاده کرده باشید، این راهنما را بهتر درک خواهید کرد اما استفاده قبلی از این محصولات الزامی نیست.

دستورات و روشهای شرح داده شده دراین راهنما سازگار با IOS سیسکو می‌باشد. شرکت ژرف پویان توس تلاش مي‌كند كه سازگاري با محصولات سیسکو را در نرم‌افزارهاي خود حفظ كند، ‌با اين حال هيچ تضميني براي اين امر وجود ندارد.