حمله سایبری بانک‌ها و موسسات مالی آمریکایی علیه ایران

این روزها و در پی انجام حمله سایبری علیه یک شرکت فیلم سازی آمریکایی، موضوع حملات سایبری و جنگ سایبری به موضوعی مهم و مورد توجه در عرصه بین المللی تبدیل شده است. اما در خبری جدید در این زمینه، رسانه های آمریکایی از احتمال انجام حملات سایبری توسط بانک ها و نهادهای مالی آمریکایی علیه ایران سخن می گویند.

به گزارش تابناک، طی هفته های اخیر، اخبار و مطالب متعددی در رسانه های غربی منتشر شد مبنی بر اینکه ایران حملات سایبری گسترده ای را علیه نهادها و همچنین زیرساخت های مختلف در چندین کشور، از جمله آمریکا انجام داده است. خط کلی این گونه مطالب این بود که ایران یک تهدید علیه امنیت سایبری جهانی بوده و باید با آن مقابله شود. با این حال، اکنون اخباری منتشر شده که نشان می دهد ماجرا به نوعی برعکس بوده است.

در این زمینه، سایت شبکه خبری «بلومبرگ» با انتشار گزارشی اشاره کرده که بانک ها و موسسات مالی آمریکایی احتمالاً در انجام مجموعه ای از حملات سایبری علیه سرورهای ایرانی دست داشته اند. حملاتی که به بهانه مقابله با آنچه «کمپین حملات سایبری ایران در سال ۲۰۱۲» خوانده شده، انجام گرفته است. در حال حاضر، «اف بی آی» در حال بررسی این موضوع است. 
در واکنش به این موضوع، مایکل مک کال، از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا، وضعیت کنونی در موضوع حملات سایبری را «نوعی از غرب وحشی» توصیف و اشاره کرده که حملات مذکور از سوی بانک های آمریکایی، بدون کسب هیچ گونه مجوزی انجام گرفته است. 
بر اساس گزارش بلومبرگ، موسسه «جی پی مورگان» در یک مورد به اف بی آی پیشنهاد کرده بود که از مکان هایی خارج از آمریکا، حملاتی را علیه سرورهایی که مدعی بوده از آن ها حملات سایبری علیه این موسسه انجام شده، ترتیب دهد. با این وجود، مقامات حاضر در جلسه، به دلیل مسائل قانونی، پیشنهاد این موسسه را رد کرده اند.
با این حال و با وجود رد پیشنهاد مذکور، بازرسان اف بی آی دریافته اند که حمله پیشنهاد شده از سوی جی پی مورگان، مدتی بعد از طریق یک طرف ثالت علیه سرورهای مذکور انجام گرفته است. بر همین اساس، اف بی آی اکنون مشغول بررسی این موضوع است که آیا بانک های آمریکایی واقعاً با انجام اقدامی غیرقانونی، سرورهای ایرانی را مورد حمله قرار داده اند یا خیر. 
به هر ترتیب، این گزارش در حالی منتشر می شود که همان گونه که اشاره شد، طی هفته های اخیر ادعاهای متعددی درباره انجام حملات سایبری از سوی ایران علیه آمریکا و دیگر کشورها منتشر و در آن ها تلاش شده بود ایران به عنوان یک تهدید علیه امنیت سایبری جهانی معرفی شود. با این حال، اکنون مشخص می شود که مدت زمانی پیش از انجام این حملات ادعایی، این بانک ها و موسسات آمریکایی بوده اند که حمله ای سازماندهی شده را علیه ایران ترتیب داده اند. 
  • ارسال شده در ۱۳۹۳/۱۰/۱۰ - ۱۱:۳۴